Korygowanie wad wzroku – od czego zacząć

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile osób na świecie boryka się z wadami wzroku. Z pewnością zjawisko jest spore i tak naprawdę dotyczy każdego społeczeństwa bez wyjątku. Skąd biorą się wady wzroku? Mogą za tym stać czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Czasami zaburzenia widzenia są wywołane występowaniem konkretnych chorób, aczkolwiek nie ma w tym względzie żadnej zasady. Najważniejsze jest to, aby zadziałać w porę, bo im wcześniej zacznie się korygowanie ograniczeń widzenia, tym większa szansa na zastopowanie procesu osłabiania wzroku. Okulistyka ma sposoby na słaby wzrok Często wady widzenia ujawniają się na stosunkowo wczesnym etapie – zazwyczaj już w dzieciństwie, choć nie jest to regułą. Dzieci nie zawsze w porę informują rodziców o tym, że widzą gorzej, a same symptomy nie zawsze są łatwe do zauważenia i weryfikacji. Jeśli jednak coś się dzieje,  nie należy zwlekać. Wizyta u okulisty rozwiąże problem. Podczas badania uda się precyzyjnie ustalić jaki zachodzi ubytek w widzeniu dla każdego oka.

Zazwyczaj występują w tym względzie różnice pomiędzy okiem lewym, a prawem, co jest zupełnie normalną sytuacją, która daje o sobie znać w czasie badań ostrości widzenia. Na podstawie wyników badania przypisana zostanie recepta dla pracowni optycznej. Na jej podstawie pacjent otrzyma odpowiednie okulary. Wybór oprawek ma znaczenie czysto estetyczne i nie ma już nic wspólnego z wymiarem medycznym. Jest natomiast ważne, aby zastosowano w okularach soczewki wysokiej klasy – najlepiej takie, które zapewnią ochronę przed promieniowaniem UV oraz promieniowaniem ekranów komputerowych, w tym niekorzystnym dla zmysłu widzenia niebieskim światłem. Ceny takich soczewek nie są dziś wysokie, co sprawia, że decyduje się na nie coraz większa grupa konsumentów. Nie tylko doraźna korekcja – są także specjalne zabiegi Jeśli z jakichś względów ktoś nie chce korzystać z okularów, może sięgnąć po soczewki kontaktowe. Tu jednak trzeba jeszcze pokonać opór związany z codziennym umieszczaniem w oku „ciał obcych”, co dla pewnej grupy ludzi jest przeszkodą nie do pokonania. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest noszenie klasycznych okularów. Istnieją również zaawansowane zabiegi okulistyczne, takie jak laserowa korekcja wzroku.

Czasami pozwalają one w sposób trwały poprawić jakość widzenia, eliminując tym samym konieczność korzystania z soczewek czy też okularów.