Buty damskie i męskie – co je wyróżnia?

Trudno wyobrazić sobie życie bez obuwia i to nawet wtedy, kiedy nie jest się wielkim miłośnikiem tematu ani kolekcjonerem kolejnych par, jakie ledwo mieszczą się w szafie. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że buty są naprawdę ważne i jeśli by ich zabrakło, nasze funkcjonowanie związane z chodzeniem po ulicach, w miejscu pracy czy nawet po domu byłoby znacząco utrudnione. Należy więc zastanowić się nad tym, jakie obuwie kupować. Każdy ma w tym temacie własne zdanie, a podejście różni się także w zależności od płci. Nie da się ukryć, że zazwyczaj to kobiety przywiązują do spraw obuwia zdecydowanie większą wagę aniżeli mężczyźni, choć nie zawsze ten stereotyp potwierdza się w praktyce.

Buty adresowane do pań i panów znacząco się między sobą różnią i te różnice są widoczne gołym okiem. Zarówno w warstwie designu i fasonu, jak też rozmiaru. But damski będzie zdecydowanie mniejszy i typowe rozmiary w tym zakresie wahają się pomiędzy 36 a 40, z kolei rozmiary butów męskich przesuwają się od 41 w górę. Kobiece obuwie ma inną kolorystykę i wygląd. Tam mamy do czynienia z obcasami lub koturnami – raz wyższymi, raz niższymi.

Panie mają pełną swobodę w doborze modelu, który wpisze się w ich oczekiwania.

Stosunek ceny do jakości

Rozwiązania dostępne w tym zakresie są bardzo zróżnicowane pod względem cenowym, więc damska i męska część nabywców może zainwestować w obuwie spore sumy, jak i bardzo małe. Nie da się ukryć, że cena rzadko kiedy czyni cuda i im mniej zapłacimy za buty, tym niższej jakości wyroby znajdą się w naszej szafie. Oczywiście czasami kupno tanich tenisówek jest zasadne, ale jeśli wiążemy z obuwiem nieco większe nadzieje, zdecydowanie lepiej będzie kupić coś droższego i od sprawdzonego producenta. Są także buty ze średniej półki, które nie są drogie, ale potrafią wyróżniać się znakomitym designem.

To częste w przypadku tak zwanych dyskontów obuwniczych oferujących buty pod markami własnymi. Ogólnie konsumenci powinni wybierać dla siebie buty, kierując się takimi kryteriami jak ich wygląd, cena oraz jakość wykonania. To trzy kluczowe czynniki, jakie są istotne dla komfortu korzystania z danego modelu obuwia. Naturalnie męskie i damskie warianty, pomijając kwestie estetyczne, są powiązane z tymi samymi prawidłami rynku. Dlatego tanie buty dla facetów będą z reguły równie kiepskie jakościowo jak analogiczne damskie.

Dobrym rozwiązaniem bywa trzymanie się konkretnych marek oraz sklepów, którym ufamy i na których produktach jak dotąd się nie zawiedliśmy. Eksperymenty w sferze obuwia mogą być bowiem ryzykowne.